اوراق قرضه قابل تبدیل چیست؟ تعریف، انواع، مزایا و معایب

افراد در سرمایه گذاری اغلب به دنبال گزینه هایی هستند که نوید امنیت و پتانسیل رشد بالا را می دهند. اوراق قرضه قابل تبدیل هر دو را ارائه می دهد. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه.

از آنجایی که اوراق قرضه قابل تبدیل دارای ویژگی‌های اوراق قرضه و سهام است، یک دارایی امنیتی ترکیبی است. برای سرمایه گذارانی که به دنبال تعادل بین درآمد ثابت و شانس افزایش قابل توجه سرمایه در سبد سرمایه گذاری خود هستند، اوراق قرضه قابل تبدیل یک گزینه قانع کننده است.

آنها اغلب توسط شرکت ها برای سرمایه گذاران نهادی صادر می شوند که خدمات مدیریت پورتفولیو را با استفاده از ابزارهای مدیریت ثروت به مشتریان خود ارائه می دهند. خریداران خرده‌فروشی می‌توانند در صورتی که کالاهای تبدیل شونده از طریق کارگزاری خود در دسترس قرار گیرند، اغلب چند ماه پس از صدور، خریداری کنند. در غیر این صورت، یک سرمایه‌گذار خرد می‌تواند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق‌های قابل معامله در مبادله (ETF) که در اوراق قرضه قابل تبدیل سرمایه‌گذاری می‌کنند، اقلام قابل تبدیل را به پرتفوی خود اضافه کند.

اوراق قرضه قابل تبدیل توضیح داده شد

اوراق قرضه قابل تبدیل به عنوان راهی برای یک شرکت برای دریافت سرمایه بدهی در کوتاه مدت شروع می شود. شرکت مانند سایر اوراق قرضه به طور منظم سود پرداخت می کند. سرمایه گذار این اختیار را دارد که هر زمان که بخواهد سرمایه گذاری خود را از بدهی به سهام تبدیل کند.

در بلندمدت، بسته به عملکرد دارنده اوراق، اوراق قرضه قابل تبدیل ممکن است در ساختار سرمایه شرکت به عنوان تامین مالی بدهی یا حقوق صاحبان سهام جا بیفتد.

اگر سرمایه گذار تصمیم به تبدیل اوراق قرضه به سهام داشته باشد، در ازای اوراق قرضه خود، تعداد سهام مورد توافق قبلی را دریافت می کند و شرکت بخشی از بدهی خود را به حقوق صاحبان سهام تبدیل می کند.

اگر اوراق قرضه قابل تبدیل باشد نه با تبدیل به سهام، پرداخت های بهره ثابت را در یک برنامه زمان بندی تعیین شده تا تاریخ سررسید خود دریافت می کند. در این تاریخ، مبلغ اصلی، یا مبلغی که در اصل از سرمایه گذار وام گرفته شده است، توسط شرکت بازپرداخت می شود – درست مانند یک اوراق قرضه معمولی.

  6 SEO Content Mistakes, Myths, and Misunderstandings

در حالی که ممکن است پیچیده به نظر برسد، هم شرکت ها و هم سرمایه گذاران از انعطاف پذیری اوراق قرضه قابل تبدیل سود می برند.

نسبت تبدیل اوراق قرضه قابل تبدیل

نسبت تبدیل اوراق قرضه قابل تبدیل، تعداد سهام سهام عادی است که دارندگان اوراق با تبدیل اوراق قرضه خود به دست می آورند. معمولاً به عنوان تعداد ثابتی از سهام در هر اوراق قرضه یا به عنوان نسبت سهام به اوراق قرضه بیان می شود. به عنوان مثال، اوراق قرضه با ضریب تبدیل 10 به 1 را می توان به 10 سهم سهام عادی تبدیل کرد.

نسبت تبدیل با تقسیم ارزش اسمی (ارزش اسمی) اوراق قرضه بر قیمت تبدیل سهم محاسبه می شود.

نسبت تبدیل = ارزش اسمی اوراق قرضه/قیمت تبدیل هر سهم

به عنوان مثال، اگر ارزش اسمی اوراق مذکور 1000 دلار و قیمت فعلی سهم یا قیمت تبدیل آن 20 دلار باشد، نسبت تبدیل 1000 تقسیم بر 20 یا 50 است.

نسبت تبدیل یک عامل کلیدی در در نظر گرفتن ارزش و جذابیت اوراق قرضه قابل تبدیل است. یک بالاتر نسبت تبدیل به این معنی که سرمایه گذاران سهام عادی بیشتری برای هر اوراق بهادار تبدیل شده دریافت می کنند. اوراق قرضه با ضریب تبدیل بالاتر برای سرمایه گذاران جذاب تر است، به خصوص اگر قیمت سهام در حال افزایش باشد.

انواع اوراق قرضه قابل تبدیل

انواع مختلفی از اوراق قرضه قابل تبدیل وجود دارد که هر کدام ویژگی های متفاوتی دارند. در اینجا برخی از رایج ترین کانورتیبل های صادر شده آورده شده است.

اوراق قرضه قابل تبدیل وانیلی

اینها ابتدایی ترین نوع اوراق قرضه قابل تبدیل هستند. آنها به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که اوراق قرضه خود را به تعداد از پیش تعیین شده سهام سهام عادی شرکت صادرکننده با قیمت تبدیل مشخص تبدیل کنند.

اوراق قرضه قابل تبدیل اجباری

این اوراق که به‌عنوان «تبدیل‌های اجباری» یا «تبدیل‌های اجباری» نیز شناخته می‌شوند، به‌طور خودکار در یک تاریخ از پیش تعیین‌شده یا زمانی که شرایط خاصی برآورده می‌شوند، به سهام سهام عادی شرکت صادرکننده تبدیل می‌شوند. آنها معمولاً نرخ بهره بالاتری را برای جبران عدم انتخاب ارائه می دهند.

اوراق قرضه قابل تبدیل معکوس

برخلاف اوراق قرضه قابل تبدیل سنتی، که در آن دارندگان اوراق حق تبدیل به سهام را دارند، با اوراق قرضه قابل تبدیل معکوس، ناشر این اختیار را دارد که اوراق را به مقدار از پیش تعیین شده نقد یا حقوق صاحبان سهام در سررسید تبدیل کند.

چرا شرکت ها اوراق قرضه قابل تبدیل منتشر می کنند؟

با پیروی از تئوری دستور نوک زدن برای تامین مالی، شرکت ها ابتدا به ذخایر نقدی داخلی خود متکی هستند. هنگامی که آنها تخلیه می شوند، ممکن است به تامین مالی بدهی روی بیاورند. اوراق قرضه قابل تبدیل گزینه جذابی است زیرا معمولاً با نرخ کوپن کمتری نسبت به اوراق قرضه شرکتی سنتی عرضه می شود. این به معنای پرداخت سود کمتر برای شرکت است.

  What is Database DevOps? How Does It Fuel Innovation?

آنها به ویژه برای شرکت های جوان و استارت آپ هایی که به سرمایه نیاز دارند جذاب هستند. حتی اگر درآمد و درآمد رو به رشدی وجود داشته باشد، بسیاری از استارت‌آپ‌ها دارای جریان نقدی منفی هستند، زیرا سرمایه‌گذاری‌هایشان بیشتر از جریان‌های نقدی عملیاتی است. Convertible به آنها امکان دسترسی سریع به پول از طریق بدهی را می دهد حتی اگر رتبه اعتباری پایینی داشته باشند.

کسب و کارها می توانند آنها را قبل از IPO (عرضه عمومی اولیه که پس از آن می توان سهام شرکت را خریداری کرد) منتشر کرد. هنگامی که این شرکت‌های جوان رشد کردند و سهام آن‌ها افزایش یافت، سرمایه‌گذاران می‌توانند اوراق قرضه خود را در حالی که بدهی شرکت ناپدید می‌شود، به سهام تبدیل کنند. رقیق شدن سهام را برای دارندگان سهام آن به تاخیر می اندازد.

اقلام تبدیلی همچنین راهی برای کنترل نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام ارائه می دهند. هنگامی که قیمت سهام افزایش می یابد، می توان اوراق قابل تبدیل را منتشر کرد، بنابراین بدهی را به سهام تبدیل کرد و ترازنامه را تمیز کرد. همچنین برای رفع نیاز به سرمایه اضافی صادر شده است.

چرا سرمایه گذاران اوراق قرضه قابل تبدیل را ترجیح می دهند؟

سرمایه گذاران از نرخ کوپن اوراق قرضه قابل تبدیل پول کمتری به دست خواهند آورد، اما این فرصت را دارند که پس از افزایش قیمت، اوراق خود را به سهام تبدیل کنند. اغلب در دراز مدت درآمد بیشتری کسب می کنند.

به یاد داشته باشید که هر اوراق قابل تبدیل دارای مقدار توافق شده ای از سهام است که می توان آنها را تبدیل کرد. سرمایه گذاران باهوش منتظر می مانند تا قیمت سهام شرکت به حدی برسد که ارزش آن سهام بیش از ارزش اصلی یا قیمت اولیه پرداخت شده برای اوراق قرضه باشد، سپس تبدیل و نقدینگی کنند.

مزایا و معایب اوراق قرضه قابل تبدیل

اوراق قرضه قابل تبدیل دارای مزایا و معایب خاص خود برای سرمایه گذاران و شرکت ها است. مزایای اوراق قرضه قابل تبدیل برای سرمایه گذاران در زیر آمده است.

  • پتانسیل افزایش سرمایه: اگر قیمت سهام شرکت بالاتر از قیمت تبدیل شود، سرمایه‌گذاران می‌توانند اوراق قرضه خود را به سهام تبدیل کنند و آن سود را مانند مالکیت سهام، بدست آورند.
  • حفاظت از جنبه منفی: برخلاف سهام عادی، اوراق قرضه قابل تبدیل دارای تاریخ سررسید ثابت و ارزش ثابتی هستند که سرمایه گذاران در صورت عدم تبدیل آن، دریافت می کنند. این در مقایسه با داشتن سهام فقط سطحی از امنیت را فراهم می کند.
  • درآمد منظم: اوراق قرضه قابل تبدیل، مانند اوراق قرضه سنتی، پرداخت های بهره منظم را ارائه می دهد و جریان ثابتی از درآمد را فراهم می کند.

برای شرکت ها، اقلام تبدیل پذیر گزینه ای برای افزایش سرمایه بدون کاهش فوری مالکیت آن با انتشار سهام فراهم می کند. با این حال، چندین اشکال نیز دارد.

  • نرخ بهره پایین تر: در مقایسه با اوراق قرضه عادی همان شرکت، اوراق قرضه قابل تبدیل معمولاً به دلیل پتانسیل تبدیل سهام، نرخ بهره پایین تری دارند.
  • ریسک تبدیل: اگر قیمت سهام شرکت تا سررسید از قیمت تبدیل بالاتر نرود، سرمایه گذاران هیچ گونه افزایش سرمایه ای را به دست نمی آورند و به پرداخت های بهره ثابت محدود می شوند که بسیار کم است.
  • خطر رقیق سازی: اگر بسیاری از دارندگان اوراق قرضه خود را به سهام تبدیل کنند، می تواند تعداد سهام موجود را افزایش دهد، به طور بالقوه کاهش سهام مالکیت و سود هر سهم سهامداران موجود.
  8 cadeaux de vacances pour le créateur de contenu dans votre vie

با وجود معایب، اوراق قرضه قابل تبدیل همچنان یک ابزار مالی جذاب برای تنوع بخشیدن به طبقات دارایی است در پرتفوی یک سرمایه گذار

مربوط: بیاموزید که کلاس های دارایی چیست و چگونه ترکیب مناسبی از طبقات دارایی را انتخاب کنید.

نمونه ای از اوراق قرضه قابل تبدیل

فرض کنید یک شرکت خودروسازی اوراق قرضه قابل تبدیل به قیمت 1000 دلار با نرخ کوپن 2 درصد منتشر می کند. هر اوراق قرضه را می توان به 10 سهم در شرکت تبدیل کرد (که از تاریخ انتشار اوراق قرضه ارزش هر کدام 50 دلار است).

اگر مانند اوراق قرضه معمولی نگهداری شود، سرمایه‌گذاران هر سال 20 دلار (2 درصد از 1000 دلار) تا تاریخ سررسید اوراق به دست می‌آورند، که در آن مبلغ 1000 دلار به سرمایه‌گذاران بازپرداخت می‌شود.

در این مرحله، سرمایه گذاران از تبدیل اوراق قرضه خود به سهام سودی نخواهند برد، زیرا 1000 دلاری که برای سرمایه گذاری اوراق قرضه می گذارند به 10 سهم به ارزش هر سهم 50 دلار تبدیل می شود. این تنها نیمی از ارزش (ارزش 500 دلاری) مبلغ اصلی اوراق قرضه (1000 دلار) است.

چندین سال بعد، سهام شرکت افزایش یافت و اکنون ارزش هر سهم آن 150 دلار است. این زمان خوبی برای دارندگان اوراق قرضه قابل تبدیل خواهد بود تا اوراق قرضه خود را تبدیل کنند و پول نقد خود را در بازار سهام دریافت کنند.

10 سهم که اکنون به ارزش 1500 دلار (150 در 10 دلار) است در ازای هر اوراق به سرمایه گذاران داده می شود. ارزش سهام اکنون بیش از مبلغ اصلی است که در اوراق قابل تبدیل سرمایه گذاری کرده اند و به آنها اجازه می دهد فوراً با فروش سهام سود ببرند.

آماده تبدیل هستید؟

اوراق قرضه قابل تبدیل گزینه های سرمایه گذاری خوبی برای سرمایه گذاران نهادی و سرمایه گذاران خرد هستند که می توانند آنها را از طریق ETF یا صندوق های سرمایه گذاری مشترک خریداری کنند. اما قبل از سرمایه گذاری، باید تحقیقات کافی انجام داد. تحمل ریسک، اهداف سرمایه گذاری و شرایط خاص هر اوراق قرضه قابل تبدیل را در نظر بگیرید. با یک رویکرد آگاهانه، اوراق قرضه قابل تبدیل می تواند به تبدیل استراتژی سرمایه گذاری فرد به فرمول برنده کمک کند.

می خواهید بیشتر بدانید؟ نرم افزار تحلیل پیش بینی مالی را بررسی کنید برای هدایت استراتژی سرمایه گذاری با تجزیه و تحلیل داده های تاریخی.


این مقاله در ابتدا در سال 2019 منتشر شده است. با اطلاعات جدید به روز شده است.

منبع: https://learn.g2.com/convertible-bonds

Power of stocktaking hindi. Apple watch ultra 2 : which one is the best ?. ©2024 techpros : ultimate technology resource.