وب سرور در مقابل سرور برنامه: تفاوت ها و مثال ها

سرورها درخواست هایی را که مرورگر شما می کند در حالی که آنلاین هستید رسیدگی می کنند. دو نوع سرور از نظر فنی این درخواست ها را انجام می دهند: وب سرور و سرور برنامه.

سرورهای وب از درخواست‌های محتوای ثابت مانند صفحات HTML، تصاویر، ویدیوها یا فایل‌ها مراقبت می‌کنند. سرورهای برنامه، درخواست های محتوای پویا را مدیریت می کنند که بر اساس تعامل شما با یک صفحه وب تغییر می کند.

این مقاله وب سرورها و سرورهای برنامه را مقایسه می کند تا بفهمد چه زمانی باید از یکی یا دیگری استفاده کرد.

برخی از شرکت هایی که به سرورهای وب متکی هستند استفاده می کنند ابزارهای شتاب دهنده وب سرور برای کاهش زمان پاسخ، تسریع در تحویل محتوا. این به زمانی کمک می کند که درخواست های متعددی برای پاسخگویی وجود داشته باشد. معمولاً سرورهای برنامه زمان بیشتری برای پاسخ دادن نیاز دارند زیرا با منطق تجاری پیچیده سروکار دارند.

یک وب سرور محتوای ثابت را با ارسال صفحات، فایل‌ها، ویدیوها و تصاویر به زبان نشانه‌گذاری فرامتن (HTML) به مرورگر وب و پاسخ دادن با استفاده از آن ارائه می‌کند. پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP).

یک سرور برنامه تعامل بین کاربر و کد برنامه سمت سرور را در حین ارائه محتوای وب تسهیل می کند. پویایی را نیز فراهم می کند محتوا، مانند تجزیه و تحلیل بلادرنگ.

با این حال، تمایز بین این دو مشکل شده است. سرورهای وب امروزه از زبان های برنامه نویسی مانند پیش پردازشگر فرامتن (PHP) یا صفحه سرور فعال (ASP) برای پویا ، محتوا. در حالی که این اتفاق می افتد، سرورهای برنامه شروع به استفاده از HTTP برای برقراری ارتباط و ارائه پروکسی معکوس کرده اند. متعادل سازی بارو خدمات مختلف دیگر برای بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان. این به توسعه دهندگان کمک می کند تا بیشتر روی توسعه برنامه تمرکز کنند تا زیرساخت.

با توجه به این همپوشانی ها، متخصصان از این هر دو سرور به عنوان سرورهای برنامه وب یاد می کنند. بسیاری از این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می کنند زیرا می توانند به راحتی هر دو کار را انجام دهند.

وب سرور چگونه کار می کند؟

یک وب سرور تمام بیت ها و تکه های کد و داده های یک وب سایت را مدیریت می کند. هر زمان که URL یک وب سایت را در مرورگر خود تایپ می کنید، واقعاً به دنبال وب سروری هستید که آن وب سایت در آن زندگی می کند.

در اینجا یک نمای کلی از نحوه صحبت مرورگر و وب سرور شما آورده شده است.

 • مرورگر شما آدرس پروتکل اینترنت سرور وب (IP) را بر اساس آدرس اینترنتی که وارد می کنید پیدا می کند.
 • سپس مرورگر شما از طریق یک درخواست HTTP از وب سرور اطلاعات وب سایت را می خواهد.
 • وب سرور برای دریافت داده ها و انجام درخواست با یک سرور پایگاه داده تماس می گیرد.
 • هنگامی که وب سرور داده های مورد نظر شما را پیدا می کند، آن داده ها را به عنوان پاسخ HTTP به مرورگر شما برمی گرداند.
 • مرورگر این پاسخ را می گیرد و آن را روی صفحه نمایش به شما نشان می دهد.
  7 exemples de contenu à savourer pour Thanksgiving

وب سایت هایی با محتوای ثابت مانند مقالات یا تصاویر با سرورهای وب کار می کنند. با این حال، صفحات وب مدرن شامل چندین عنصر تعاملی، مانند پر ، یک فرم هستند. این فعل و انفعالات به یک سرور برنامه نیاز دارند تا به راحتی کار کنند. نحوه عملکرد سرورهای برنامه را در چند بخش به تفصیل شرح می‌دهیم، اما ابتدا اجازه دهید موارد استفاده برای سرورهای وب را مورد بحث قرار دهیم.

وب سرورها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

وب سرورها به طور گسترده وب سایت ها و داده ها را مدیریت می کنند. آنها درخواست های مرورگر را به منظور ارسال پاسخ های صحیح، اطمینان از ارتباط با کاربران قانونی، و دور نگه داشتن هکرهای مخرب از تصویر انجام می دهند.

در هنگام ورود ترافیک سنگین، وب سرورها داده هایی را که به عقب و جلو می روند کنترل می کنند تا از کاهش سرعت یا خرابی وب سایت جلوگیری کنند. این به سرورهای وب کمک می کند تا بازدیدکنندگان بیشتری را به راحتی مدیریت کنند. برخی از سازمان ها از نرم افزار شتاب دهنده وب سرور برای کاهش زمان پاسخ استفاده می کنند، در حالی که آنها همچنین از تکنیک های فشرده سازی برای بهبود سرعت اتصال استفاده می کنند.

برای چت با Monty-AI G2 کلیک کنید

با برنامه نویسی وب سمت سرور، توسعه دهندگان می توانند صفحاتی را بسازند که بر اساس نحوه تعامل کاربران سازگار شوند. زبان های برنامه نویسی مانند PHP پایتونو Ruby این امکان را فراهم می کند و به توسعه دهندگان کمک می کند تا تعامل و شخصی سازی بیشتری را اضافه کنند.

این سرورها اغلب از هاست مجازی برای اجرای چندین وب سایت یا برنامه استفاده می کنند. این باعث استفاده کارآمد از منابع و کاهش هزینه ها می شود.

نمونه هایی از وب سرورها

در زیر چند نمونه رایج از سرورهای وب وجود دارد که ممکن است مهندسان در مورد آنها صحبت کنند.

Nginx

Nginx محتوای وب را ارائه می دهد و پروکسی معکوس را برای هدایت ترافیک وب به چندین منبع مدیریت می کند. از تعادل بار برای توزیع ترافیک در چندین سرور استفاده می کند و سرور را سریع و کارآمد می کند.

سرور همچنین می تواند پروکسی ایمیل را مدیریت کرده و حافظه پنهان HTTP را ارائه دهد. Nginx از کش HTTP برای ذخیره پاسخ های استاندارد به درخواست ها استفاده می کند. هنگامی که یک درخواست مشابه مطرح می شود، Nginx از پاسخ های قدیمی برای پاسخ استفاده می کند.

چندین شرکت مانند Dropbox، Zynga و Netflix از Nginx برای مدیریت ترافیک ورودی سنگین استفاده می کنند.

سرور HTTP آپاچی

Apache HTTP Server که معمولاً Apache نامیده می شود، در سال 1995 ظهور کرد و به دلیل قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری خود مشهور شد. برای مدت طولانی اکثر وب سایت ها را تامین می کرد. تا پایان سال 2019، آپاچی بیش از 24 درصد از کل وب سایت ها و حدود 31 درصد از شلوغ ترین سایت ها را اداره می کرد.

  25 آمار تشخیص تصویر برای رونمایی از پیکسل های پشت این فناوری

طول عمر و استفاده مداوم سرور ثابت می کند که ویژگی ها و قابلیت های قوی آن می تواند حجم عمده ترافیک را مدیریت کند.

سرور برنامه چگونه کار می کند؟

اکنون که سرورهای وب را پوشش دادیم، بیایید به سرفصل سرورهای کاربردی بپردازیم.

سرورهای برنامه باعث می شود وب سرورها با محتوای پویا تعامل بهتری داشته باشند. آنها از منطق برنامه استفاده می کنند و وب سرور را با منابع مختلف متصل می کنند. آنها همچنین ارتباط کد برنامه با سایر سیستم ها و پایگاه های داده را تسهیل می کنند تا تجربه وب بهتری را برای کاربران به ارمغان بیاورند.

وقتی با محتوای پویا تعامل می کنید چه اتفاقی می افتد.

 • مرورگر شما با استفاده از آدرس IP URL تعیین می کند که سرور در کجای اینترنت قرار دارد.
 • مرورگر شما درخواستی را ارسال می کند که به عنوان درخواست HTTP شناخته می شود و محتوای تعاملی را می خواهد.
 • این درخواست ابتدا به وب سرور می رود. اگر درخواست خیلی پیچیده باشد، به سرور برنامه می رود.
 • سرور برنامه از منطق تجاری استفاده می کند و با سرورهای دیگر یا سیستم های شخص ثالث برای جمع آوری اطلاعات پاسخ صحبت می کند.
 • سرور برنامه یک صفحه HTML جدید ایجاد می کند و آن را به وب سرور می فرستد.
 • وب سرور صفحه را به مرورگر وب می فرستد.
 • مرورگر شما پاسخ را دریافت می کند و محتوای تعاملی مورد نظر شما را نمایش می دهد.

به عنوان مثال، هنگامی که به صورت آنلاین خرید می کنید، با افزودن موارد به سبد خرید یا به روز رسانی جزئیات تحویل خود، با سرور برنامه تعامل دارید.

سرورهای برنامه برای چه مواردی استفاده می شوند؟

سرورهای برنامه ارتباط با پایگاه های داده و سایر سیستم ها را آسان تر می کنند. آنها درخواست های پیچیده از مرورگر شما را برآورده می کنند و عملکرد تلفن همراه یا رایانه را تسهیل می کنند. سرورهای برنامه کارهای سنگینی را برای به دست آوردن محتوای مورد نظر کاربران انجام می دهند.

سرورهای برنامه داده های کش را ذخیره می کنند، بنابراین بازیابی همان محتوا در آینده بدون دردسر است. به آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که داده ها به خوبی جریان می یابد و کانال درخواست و پاسخ به اندازه کافی برای ایمن نگه داشتن اطلاعات ایمن است.

سرورهای کاربردی انواع مختلفی دارند. برخی در رسیدگی به چندین درخواست کاربر به طور همزمان تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر بر روی بهبود برنامه ها تمرکز می کنند. در زیر سه نوع رایج از سرورهای کاربردی که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد، آورده شده است.

 • سرورهای فعال اسکریپت ها را در سمت سرور اجرا کنید و با پایگاه های داده برای تولید محتوای پویا ارتباط برقرار کنید. آنها در مدیریت داده ها خوب عمل می کنند و در عین حال به روز رسانی های بلادرنگ را در اختیار شما قرار می دهند.
 • سرورهای اطلاعات وب سرورهای کاربردی هستند که در یافتن محتوای وب مورد نیاز شما تخصص دارند. آنها از طریق آرشیوهای دیجیتالی می گذرند تا صفحات مورد نیاز خود را پیدا کنند. این سرورها بر ارائه صفحاتی تمرکز می کنند که بر اساس تعاملات شما تغییر می کنند.
 • سرورهای کامپوننت میزبان و مدیریت نرم افزارهای کوچکی که به عنوان کامپوننت شناخته می شوند. هنگام به روز رسانی برنامه ها می توانید ویژگی های مختلفی را با آنها بسازید. این به شما امکان می دهد برنامه های موجود را راحت تر بهبود بخشید.
  Your First Steps to Start a Property Management Company

نمونه هایی از سرورهای کاربردی

در اینجا چند نمونه رایج از سرورهای کاربردی آورده شده است. آنها نقش مهمی در ارائه محتوای پویا مستقیماً به برنامه های جاوا دارند.

آپاچی تامکت

آپاچی تامکت به برنامه های جاوا پاسخ می دهد. این برنامه برنامه های کوچک جاوا را روی سروری به نام Java Servlets اجرا می کند تا به درخواست های وب پاسخ دهد و صفحات وب را با کد صفحه جاوا سرور (JSP) ایجاد کند در حالی که از برنامه های Java Enterprise Edition پشتیبانی می کند.

پس از انتشار در سال 1998، آپاچی تامکت به دلیل پشتیبانی جامع از فناوری های جاوا و ماهیت منبع باز، به گزینه ای ارجح برای برنامه های کاربردی وب جاوا تبدیل شد.

ماهی شیشه ای

Glassfish در سال 2006 وارد بازار شد و از برنامه های کاربردی جاوا، Servlets و استانداردها پشتیبانی می کرد. Sun Microsystems قابلیت‌های دوگانه را اضافه کرد که به این معنی بود که Glassfish می‌تواند مانند یک برنامه کاربردی و وب سرور برای ارائه محتوای ثابت در حین اجرای برنامه‌های پیچیده جاوا عمل کند.

توسعه دهندگان این انعطاف پذیری اضافی را برای کار در محیط های جاوا دوست داشتند.

وب سرور در مقابل سرور برنامه: نکات کلیدی

در اینجا چند تفاوت کلیدی بین وب و سرورهای برنامه وجود دارد که می توانید آنها را حذف کنید. بیایید این دو را با هم مقایسه کنیم.

 • کارکرد و نوع محتوا: وب سرورها درخواست های HTTP را برای ارائه محتوای ثابت به مشتری مدیریت می کنند. برعکس، سرورهای برنامه محتوای پویا را بر اساس منطق تجاری ارائه می دهند.
 • در حال پردازش: وب سرورها هیچ منطق تجاری را پردازش نمی کنند. این به آنها امکان می دهد در مقایسه با سرورهای برنامه سریعتر پاسخ دهند. دومی ممکن است به قدرت پردازش و زمان بیشتری نیاز داشته باشد زیرا درخواست های پیچیده کاربر را مدیریت می کند.
 • خدمات میان افزار: میان‌افزار به‌عنوان چارچوبی بین فرانت‌اند و بک‌اند برنامه‌ها عمل می‌کند. سرورهای برنامه، ادغام اتصال، خدمات پیام رسانی، مدیریت تراکنش و غیره را ارائه می دهند میان افزار خدمات. وب سرورها اینها را ارائه نمی دهند.
 • تعادل بار: این برنامه به عنوان پشتیبانی داخلی برای خوشه بندی و متعادل سازی بار عمل می کند. می توان آن را به راحتی مقیاس کرد تا بارها را به طور موثر مدیریت کند. از سوی دیگر، وب سرورها به ابزارهای اضافی برای متعادل ، بار و شکست.

حکم

تفاوت های بالا نشان می دهد که وب سرورها و سرورهای برنامه دارای اهداف متفاوتی هستند. سرورهای وب زمانی بهتر هستند که بخواهید محتوا را سریعتر تحویل دهید. با این حال، سرورهای برنامه زمانی بهتر کار می کنند که شما نیاز به پشتیبانی از منطق برنامه پیچیده و ارائه محتوای پویا دارید.

بیشتر بدانید سرورهای برنامه و نحوه انتخاب مناسب برای کسب و کار

منبع: https://learn.g2.com/web-server-vs-application-server

Stocktally’s stocktaking services are designed to uncover hidden losses and discrepancies in spare parts inventory. 5 movies leaving netflix in july 2024 you have to watch now. Deal : the apple macbook air (m1) is only $649, and might be the best laptop for most !.