کدام زبان برنامه نویسی برای شما مناسب است؟

پی اچ پی و پایتون به شرکت ها کمک می کنند تا محصولات دیجیتالی مختلفی بسازند. انتخاب مناسب بستگی به نیاز شما دارد پلت فرم توسعه اپلیکیشنو نوع امنیت، انعطاف پذیری یا تطبیق پذیری مورد انتظار شما.

این مقاله به شما کمک می‌کند PHP را با پایتون در سناریوهای مختلف مقایسه کنید تا بتوانید با اطمینان بهترین زبان برنامه‌نویسی را انتخاب کنید که با هدف شما مطابقت دارد.

بیایید بررسی کنیم که چگونه آنها متفاوت هستند.

PHP در مقابل پایتون: مقایسه ای کوتاه

قبل از اینکه خیلی عمیق به تفکیک خود بپردازیم، در زیر شرح مختصری از هر یک آورده شده است.

پیش پردازشگر فرامتن (PHP)

PHP یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که با به روز رسانی ها و ویژگی های بسیاری در طول سال ها تکامل یافته است تا جامعه بزرگی از توسعه دهندگان وب را برآورده کند. PHP امروزی سریع، ایمن و کارآمد است. ویژگی کامپایل آن به موقع (JIT) اجرای کد را تسریع کرده است.

PHP یک گزینه پیشرو برای توسعه دهندگان وب است که می خواهند وب سایت ایجاد کنند. با سایر فناوری‌های وب، پایگاه‌های اطلاعاتی، فناوری‌های فرانت‌اند و سیستم‌های مدیریت محتوا یکپارچه می‌شود تا برنامه‌های وب شیک و در عین حال آسان برای پیمایش را ارائه دهد.

پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی ساده و قابل فهم با چندین ابزار و کتابخانه در دسترس جامعه خود است. می‌توانید از آن برای ایجاد وب‌سایت‌ها، کمک به مدل‌های یادگیری ماشین (ML) یا خودکار ، وظایف و فرآیندها استفاده کنید. دارای ابزارهایی مانند فلاسک، هرم یا جانگو که توسعه وب را برای برنامه نویسان آسان می کند.

مانند پانداها یا Scikit-learn، کتابخانه‌های آن بر روی علم داده و فراگیری ماشین برنامه های کاربردی. پایتون زمانی که به تطبیق پذیری و رابط کاربری مرتبط باشد، در صدر جدول قرار دارد.

شباهت بین PHP و Python

اینطور نیست که پی‌اچ‌پی و پایتون قطب‌هایی از هم جدا باشند. با توجه به این دو گزینه، ممکن است چند شباهت برای شما جالب باشد.

 • رایگان: پایتون و PHP متن باز هستند. می توانید بدون پرداخت هزینه از آنها استفاده کنید، به اشتراک بگذارید و تغییر دهید.
 • کراس پلتفرم: آنها بر روی سیستم عامل های مختلف کار می کنند.
 • جوامع فعال: برنامه نویسان در جوامع خود فعال هستند و در بحث شرکت می کنند. اگر گیر کردید آماده کمک هستند.
 • اجرای کد مستقیم: کدهای پایتون و پی‌اچ‌پی می‌توانند خط به خط بدون نیاز به کامپایل اولیه اجرا شوند.
 • انعطاف پذیری پی‌اچ‌پی و پایتون زبان‌های سطح بالایی هستند که نوشتن و درک آن‌ها آسان است. برای ساده تر ، کدنویسی می توانید از تایپ زنجیره ای و پویا استفاده کنید. تایپ پویا به این معنی است که یک مفسر در طول زمان اجرا به همه متغیرها یک نوع اختصاص می دهد.
  The Top 13 Paid & Free Alternatives to Adobe Illustrator of 2024

PHP در مقابل پایتون: مقایسه دقیق

بین PHP و Python همپوشانی هایی وجود دارد، اما تفاوت های آنها به توسعه دهندگان کمک می کند تا زبان مناسب را برای موارد استفاده خاص انتخاب کنند.

درک دقیق PHP

راسموس لردورف، یک برنامه نویس دانمارکی-کانادایی، PHP را در سال 1994 معرفی کرد. در آن زمان، این کلمه مخفف “صفحه اصلی شخصی”، یک زبان برنامه نویسی منبع باز بود. تا به امروز، هر کسی می تواند PHP را به صورت رایگان دانلود کند، و اگر زبان C را بلد باشید، یادگیری آن بسیار آسان است.

PHP با هر رایانه ای کار می کند و با سایر فناوری های وب مانند زبان نشانه گذاری توسعه پذیر (XML)، جاوا اسکریپت یا زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) ادغام می شود. شما به راحتی می توانید آنها را به پایگاه داده Oracle متصل کنید و با استفاده از آن درخواست ایجاد کنید MYSQL یا گزینه های دیگر

توسعه دهندگان PHP را به صفحات سرور فعال، فناوری های فعال شبکه (ASP.NET)، صفحات سرور جاوا (JSP) یا زبان استخراج و گزارش عملی (PERL) ترجیح می دهند زیرا سریعتر است.

چرا توسعه دهندگان از PHP استفاده می کنند؟

توسعه دهندگان وب سایت ها و برنامه های وب پویا و تعاملی ایجاد می کنند. سایت ها به اقدامات کاربران واکنش نشان می دهند. تقریبا 76.5 درصد از وب سایت ها، از جمله موارد بزرگ مانند زوم، فیس بوک و مایکروسافت، از PHP استفاده کنید.

پیش پردازنده های فرامتن نه تنها به توسعه وب سایت کمک می کنند، بلکه به توسعه دهندگان اجازه می دهند رابط های برنامه نویسی کاربردی RESTful (API) و پروتکل دسترسی ساده به شی (SOAP) سرویس های وب ایجاد کنند که از طریق آن نرم افزارهای مختلف می توانند از طریق اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

ویژگی های PHP

در زیر برخی از ویژگی های قابل توجه زبان برنامه نویسی PHP آورده شده است.

 • برنامه نویسی شی گرا: با PHP5 و نسخه‌های بعدی، می‌توانید از ویژگی‌هایی مانند مخفی ، داده‌ها و ارث بری برای ساده‌سازی ایجاد کدهای وب پیچیده و قابل استفاده مجدد استفاده کنید.
 • کارایی: PHP عملکرد سریعی را ارائه می دهد زیرا در فضای حافظه خود کار می کند و به راحتی به پایگاه داده ها متصل می شود.
 • متن باز: رایگان برای همه!
 • حساسیت به حروف کوچک: PHP در مورد متغیرها و کلمات کلیدی خاص در مورد حروف بزرگ و کوچک حساس است.
 • مستقل از پلتفرم: PHP با هر سیستم عامل یا پایگاه داده ای کار می کند.
  آیا TikTok به QVC بعدی تبدیل می شود؟ همه چیز درباره خرید زنده TikTok

آشنایی کامل با پایتون

پایتون که توسط یک برنامه نویس هلندی به نام Guido van Rossum ایجاد شد، اولین بار در سال 1991 منتشر شد و در بین برنامه نویسان و شرکت های بزرگ فناوری محبوب شد. پایتون ایجاد وب سایت با آن را آسان تر کرد چارچوب ها مانند جنگو، فلاسک و Web2Py.

پایتون به دانشمندان داده کمک می کند تا حجم داده ها را با استفاده از کتابخانه ها تجزیه و تحلیل کنند. مشکلات را با ابزارهای متعدد و یک جامعه قوی برای کمک در صورت نیاز حل می کند. پایتون زبانی است که مردم از سراسر جهان به بهتر شدن آن کمک کرده اند.

در مقایسه با زبان‌های دیگر مانند C++ یا جاوا، پایتون رایگان است و یادگیری آن آسان‌تر است. هنگام کدنویسی با پایتون، می توانید کد را در ویندوز بنویسید سیستم عامل و بعداً آن را به سیستم دیگری مانند مک یا لینوکس منتقل کنید. در سایر سیستم عامل ها به همان شیوه ای عمل می کند که در سیستم عاملی که کد نوشته شده است.

کد خط به خط اجرا می شود تا به راحتی مشکلات را شناسایی و برطرف کند. می توانید پایتون را با کد ++C ترکیب کرده و آن را کامپایل کنید تا به نتایج مورد انتظارتان برسید.

چرا توسعه دهندگان از پایتون استفاده می کنند؟

توسعه دهندگان استفاده از پایتون را به دلیل انعطاف پذیری و سهولت آن دوست دارند. از Django و Flask استفاده می کند تا توسعه دهندگان بتوانند با کدنویسی کمتر، برنامه های وب را سریعتر بسازند. آنها همچنین مرتب ،، پردازش و تجسم داده ها را با استفاده از کتابخانه های پایتون آسان تر می دانند.

در هوش مصنوعی و در سمت ML، پایتون کتابخانه‌هایی مانند TensorFlow و Kera را ارائه می‌کند که هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشینی آماده برای استفاده را ارائه می‌دهند. برای صرفه جویی در زمان، کارها را با اسکریپت ها خودکار می کند. این دارای یک کتابخانه Pygame برای موارد استفاده از بازی است که به برنامه نویسان اجازه می دهد تا بازی های دو بعدی سرگرم کننده ایجاد کنند در حالی که از تصاویر، صداها و مکانیک به خوبی مراقبت می کند. در نهایت، زبان برنامه نویسی از ایجاد برنامه های دسکتاپ با چندین سیستم عامل با استفاده از چارچوب های PyQT و wxPython پشتیبانی می کند.

ویژگی های پایتون

در زیر برخی از ویژگی های قابل توجه پایتون آورده شده است.

 • آسان برای یادگیری: برداشتن آن بسیار ساده است و آن را به مورد علاقه مبتدیان تبدیل می کند. نحو بسیار آسان است.
 • رایگان و متن باز: پایتون برای دانلود هزینه ای برای شما ندارد. می توانید آن را از وب سایت رسمی پایتون بگیرید. انواع داده های سطح بالا را ارائه می دهد و از بررسی نوع پویا پشتیبانی می کند.
 • زبان تفسیر شده: با پایتون، نیازی به کامپایل کد خود در دستورالعمل های ماشین ندارید. با یک محیط توسعه تعاملی همراه است که به شما کمک می کند.
 • تایپ پویا: شما مجبور نیستید انواع متغیرها را در پایتون اعلام کنید. وقتی کد خود را اجرا می کنید، زبان نوع متغیرها را تعیین می کند و زندگی شما را آسان تر می کند.
  80 آمار ارزهای دیجیتال برای برجسته ، روندهای رمزنگاری 2024

مقایسه PHP و Python بر اساس اولویت های مختلف

بیایید PHP و Python را با توجه به نیازهای روزمره برنامه نویسان مقایسه کنیم تا به شما در رسیدن به یک حکم نهایی کمک کند.

 • امنیت: چارچوب جنگو پایتون دارای ویژگی های امنیتی داخلی است. مزایای امنیتی آن، آن را برای برنامه های حساس مناسب می کند.
 • کارایی: PHP 7 بهبود سرعت را معرفی می کند تا با Zend Engine 3.0 سریعتر شود. با این تنظیمات، پایتون را کنار می‌زند.
 • تطبیق پذیری: توسعه دهندگان پایتون را به عنوان یک زبان همه کاره تر می بینند زیرا از برنامه های کاربردی در زمینه های مختلف فناوری، از جمله ML و AI پشتیبانی می کند.
 • مقیاس پذیری: جنگوی پایتون به ساخت برنامه‌های مقیاس‌پذیر کمک می‌کند، همانطور که با اینستاگرام انجام داده است. پایتون نیازهای کسب و کارهای مقیاس پذیر را بهتر برآورده می کند.
 • سرعت ورود به بازار: Python و PHP هر دو ابزارهایی مانند جنگو و لاراول را برای ساخت سریع برنامه های وب ارائه می دهند. آنها به همان اندازه در توسعه برنامه های کاربردی وب با سرعت سریع خوب هستند.
 • گزینه های چارچوب وب: هر دو PHP و Python گزینه های چارچوب وب قوی را ارائه می دهند.
 • سهولت نصب: نصب PHP در سیستم عامل های مختلف آسان تر و کاربرپسندتر از پایتون است.
 • حمایت جامعه: هر دو زبان برنامه نویسی دارای جوامع قوی و فعالی هستند که آماده کمک و به اشتراک گذاری دانش هستند.
 • مدیریت محیط زیست: پایتون بهتر از PHP عمل می کند زیرا مدیریت محیط کارآمدی را با آن ارائه می دهد virtualenv.
 • مستندات: اسناد پایتون در مقایسه با PHP سازماندهی شده تر و کمتر گیج کننده است.
 • اشکال زدایی: PHP و Python دارای اشکال‌زدایی یکسانی هستند: XDebug و Python Debugger (PDB).

درست انتخاب کن

در بخش بالا، PHP با سه امتیاز از پایتون جلوتر است. با این حال، این به طور خودکار به این معنی نیست که باید پایتون را انتخاب کنید. هر دو گزینه های قابل اعتمادی برای توسعه وب سایت ها و برنامه ها هستند.

شما انتخاب بستگی به کار، تجربه و تخصص شما دارد. یک برنامه نویس باتجربه زمانی که به دنبال ایجاد یک وب سایت ساده است، می تواند با PHP یا Python کار کند.

اما اگر مبتدی هستید، شروع با پایتون گزینه بهتری است، زیرا یادگیری آن آسان‌تر است. از آنجا، می‌توانید PHP و سایر زبان‌ها را برای ارتقای مهارت خود کاوش کنید. علاوه بر این، اگر می‌خواهید با هوش مصنوعی، ML یا Big Data کار کنید، انتخاب پایتون هوشمندانه است.

بیشتر بدانید زبان های برنامه نویسی مختلف اپلیکیشن برای توسعه پشته محصول بعدی خود

منبع: https://learn.g2.com/php-vs-python

Stock control through stocktaking gujrathi. 5 movies leaving netflix in july 2024 you have to watch now. Techpros : innovate, learn & connect ultimate technology resource,trends & insights page 634.