6 استراتژی برای کاهش هزینه های نگهداری موجودی در سال 2024

اداره یک کسب و کار یک اقدام متعادل کننده است.

شما به موجودی کافی برای پاسخگویی به تقاضای مشتری نیاز دارید، اما مقدار زیاد آن می تواند سود شما را از بین ببرد. اینجاست که هزینه های نگهداری موجودی وارد می شود.

افزایش تقاضا نشانه خوبی برای هر کسب و کار کوچکی است، اما با هزینه های سربار بالاتری همراه است. مقدار قابل توجهی از هزینه معمولاً در موجودی در حال رشد شما گره خورده است. کاهش کل هزینه های نگهداری موجودی یک راه عالی برای آزادسازی و تخصیص مجدد سرمایه است.

مدیریت موجودی پرهزینه است.

پرداخت هزینه انبارداری، حسابداری برای شکستگی، انقباض، و کنترل کیفیت (و همچنین سایر هزینه های موجودی) می تواند گران باشد – به خصوص زمانی که محصولات و مجموعه های جدید بیشتری را به تجارت در حال رشد خود اضافه می کنید. استفاده از نرم افزار کنترل موجودی می تواند به شما در پیگیری هزینه های در حال رشد و پنهان کمک کند.

با درک هزینه های موجودی، کسب و کارها می توانند استراتژی هایی را برای به حداقل رساندن آنها ایجاد کنند. این ممکن است شامل بهینه سازی موجودی، اجرای مدیریت موجودی به موقع، یا مذاکره در مورد معاملات ذخیره سازی بهتر باشد.

نحوه محاسبه هزینه نگهداری موجودی

محاسبه هزینه های نگهداری موجودی شامل جمع بندی هزینه های مختلف مربوط به مدیریت موجودی و آن را بر ارزش کل موجودی خود تقسیم کنید. در اینجا یک تفکیک گام به گام برای کمک به محاسبه هزینه ها آورده شده است.

 1. اجزای هزینه نگهداری موجودی خود را شناسایی کنید. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • هزینه های ذخیره سازی: اجاره، آب و برق و تعمیر و نگهداری
 • هزینه های نیروی کار: حقوق کارکنان درگیر
 • هزینه های بیمه: هزینه های مرتبط با بیمه ، موجودی شما در برابر آسیب، سرقت یا از دست دادن
 • هزینه های سرمایه: نرخ بهره، فرصت های سرمایه گذاری
 • هزینه های فرسودگی: داده‌های تاریخی درباره اینکه چند بار مجبور شده‌اید موجودی منسوخ شده را حذف کنید یا خطر منسوخ شدن یک محصول در صنعت شما
 • هزینه های انقباض: از دست دادن موجودی به دلیل آسیب، فساد یا سرقت
 1. محاسبه هزینه سالانه برای هر جزء: هزینه هر واحد (اجاره ماهانه، دستمزد ساعتی) را در بازه زمانی مربوطه (تعداد ماهها در سال، کل ساعات کار) ضرب کنید تا هزینه سالانه هر جزء بدست آید.
 2. خلاصه تمام هزینه های سالانه: هزینه سالانه هر جزء هزینه نگهداری موجودی را که در بالا مشخص شده است اضافه کنید.
 3. میانگین ارزش موجودی خود را پیدا کنید: میانگین ارزش موجودی را از طریق میانگین ساده یا روش میانگین وزنی محاسبه کنید.
 4. هزینه نگهداری موجودی خود را به صورت درصد محاسبه کنید: در اینجا یک فرمول ساده برای هزینه نگهداری موجودی آورده شده است.

6 راه برای کاهش هزینه های نگهداری موجودی

کسب‌وکارهای کوچک و متوسط ​​(SMEs) که برای اولین بار با رشد بیش از حد مواجه می‌شوند، می‌توانند با افزایش هزینه‌های موجودی گلوله برفی غافلگیر شوند. بنابراین ما شش راه برای پایین نگه داشتن هزینه ها و در عین حال بهینه سازی عملکرد موجودی شما گردآوری کرده ایم.

1. نقطه سفارش مجدد درست را دریافت کنید

درک زمان مناسب برای سفارش مجدد محصولات و حجم مناسب برای انجام این کار، راهی آسان برای اطمینان از اینکه موجودی بیش از آنچه می‌توانید بفروشید ندارید یا موجودی بسیار کمی برای برآورده ، تقاضا ندارید.

یکی از راه‌های تعیین امتیاز سفارش مجدد، استفاده از ابزار پیش‌بینی تقاضا است. به داده‌های فروش در چند سال گذشته نگاه کنید، فصلی بودن، جغرافیا و کانال‌هایی که مشتریان بیشتر از آنها خرید می‌کنند را در نظر بگیرید. به‌علاوه، می‌توانید نگاهی به کسب‌وکارهایی با مدل‌ها و چرخه‌های فروش مشابه با شما در مورد تنظیم نقاط سفارش مجدد مناسب بیندازید.

2. حداقل مقدار سفارش را برای شما کارآمد کنید

حداقل مقادیر سفارش (MOQs) به عمده فروشان اجازه دهید از مزایای صرفه جویی در مقیاس بهره مند شوند. هرچه بیشتر سفارش دهند، قیمت هر واحد ارزان تر است. با این حال، این می تواند برای عمده فروش چالش برانگیز باشد. عمده فروشان بزرگتر جریان نقدی و سرمایه مازاد را تنظیم کرده اند، بنابراین ثبت سفارش برای یک دوره تولید بزرگ آسان است.

برای SMEها، جریان نقدی معمولاً کمتر قابل اعتماد است، آنها را با سه گزینه کنار می گذاریم:

 • MOQ را بپذیرید و خطر گیر افتادن در انبار مازاد را داشته باشید
 • سفارش درست را انجام ندهید و درآمد احتمالی را از دست ندهید
 • برای سفارش مذاکره کنید

مذاکره بهترین گزینه برای شرکت های کوچک و متوسط ​​است. ممکن است نتوانید برای حجم محصولات ذکر شده در MOQ پرداخت کنید. با این حال، با تماس با تامین کننده، ممکن است بتوانید قیمت کمی بالاتر برای هر واحد برای تعداد بسیار کمتری از واحدها ارائه دهید یا خریداران دیگری را پیدا کنید که به همان محصولات نیاز دارند و با منابع ترکیبی خود خرید عمده ای انجام دهید.

  نحوه ایجاد سرفصل ها: یک چک لیست 7 نقطه ای

3. از انباشت بیش از حد خودداری کنید

اگر بخش قابل توجهی از بودجه خود را صرف پر ، سهام خود می کنید، ممکن است فرصت های جدیدی را برای رشد کسب و کار خود از دست بدهید.

تامین‌کنندگان اغلب با تخفیف‌های بیشتر برای سفارش‌های با حجم بالاتر، معاملات کالاهای جدید و تبلیغاتی و حتی محصولات رایگان در سفارش‌های خاص، معامله سختی را انجام می‌دهند.

شما نمی توانید به یک معامله خوب نه بگویید درست است؟ اشتباه.

ممکن است به نظر برسد که با پذیرفتن معاملات و تخفیف‌ها در پول خود صرفه‌جویی می‌کنید، زیرا فکر می‌کنید در هر صورت نیاز به سفارش مجدد محصولات دارید. با این حال، اگر محصولات شما دائماً از قفسه ها بیرون نمی آیند، چیزی که به عنوان deadstock شناخته می شود، باقی می ماند. این بهای پرداخت برای محصولاتی است که در انبار هستند.

پولی که برای ذخیره‌سازی مواد اولیه صرف می‌شود، می‌تواند برای آزمایش محصولات جدید یا اجرای یک کمپین بازاریابی جدید هزینه شود. نرم افزار برنامه ریزی زنجیره تامین می تواند به شما در سازماندهی بهتر و جلوگیری از ذخیره مجدد کمک کند. با سفارش مقدار مناسب سهام، پیش‌بینی کسب‌وکار، و استفاده از سرمایه آزاد شده برای فروش در کانال‌های جدید یا تنوع بخشیدن به موجودی، کسب‌وکار هوشمندتری را اداره کنید.

4. از شر مرده خود خلاص شوید

آیا قبلاً آن معامله داغ را از طرف تأمین‌کننده خود پذیرفته‌اید و اکنون در انباری گیر کرده‌اید که تکان نمی‌خورد و مانند یک ابر غول‌پیکر بالای سر شما معلق است؟ در اینجا چند راه آسان برای خلاص شدن از شر ذخایر و پاکسازی آسمان موجودی آورده شده است.

اگر به دنبال خلاص شدن از شر بنه خود هستید، می توانید:

 • هنگام خرید اقلام محبوب، آن را به عنوان هدیه رایگان در بسته بندی کنید
 • اگر سیاست بازگشت آنها اجازه می دهد، آن را به تامین کننده خود بازگردانید. با این حال، برخی از تامین کنندگان برای بازگرداندن اقلام جریمه می گیرند یا فقط به صورت اعتبار فروشگاه بازپرداخت می کنند
 • آن را اهدا کنید و از کسر مالیات برای مشارکت در موسسات خیریه بهره مند شوید

هدیه دادن محصولات کمتر از قیمت تمام شده هرگز احساس خوبی نیست. با این حال، درست مانند السا در فیلم Frozen، شما باید این کار را انجام دهید رهایش کن. موجودی خود را برای محصولات جدید و بالقوه سودآورتر آزاد کنید و در عین حال هزینه انبارداری خود را کاهش دهید.

5. کاهش زمان عرضه کننده

یکی از راه های خلاقانه برای کاهش هزینه های نگهداری موجودی، کاهش زمان عرضه کننده است. فرض کنید می توانید یک محموله جدید به جای 10 روز در مدت 7 روز به انبار خود دریافت کنید. به دلیل زمان تحویل جدید، می توانید مقدار موجودی را که در دسترس دارید کاهش دهید.

  کدام زبان برنامه نویسی برای شما مناسب است؟

با محموله‌های بیشتر، می‌توانید به کاهش تعداد سفارش در هر محموله و کاهش هزینه‌های حمل نگاه کنید زیرا دیگر به فضای ذخیره‌سازی زیادی نیاز ندارید.

با فرض اینکه رابطه خوبی با تامین کننده خود ایجاد کرده اید، این واقعیت را برجسته کنید که قرار است برای مدت طولانی سفارش های تکراری انجام دهید و درآمد مکرر آنها را تضمین کنید. مدل جدید همچنین به معنای ارسال های مکرر است که ممکن است به نفع آنها باشد.

6. از نرم افزار مدیریت موجودی استفاده کنید

نرم افزار مدیریت موجودی به شما کمک می کند تا مقادیر سفارش بهینه را بر اساس داده های فروش تاریخی تعیین کنید. زمان های سررسید،و پیش بینی تقاضا این مقدار موجودی غیر ضروری شما را به حداقل می رساند، کاهش هزینه های ذخیره سازی، هزینه های بیمه، و خطر منسوخ شدن. برخی از نرم افزارها عملکردهای مدیریت انبار، بهینه سازی چیدمان های ذخیره سازی و فرآیندهای انتخاب را ارائه می دهند. این می تواند منجر به افزایش کارایی، کاهش هزینه های نیروی کار مرتبط با مدیریت موجودی شود.

نرم افزار مدیریت موجودی چگونه کار می کند؟

 • این به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای حرکت سهام در تمام کانال‌های فروش، هوشمندتر عمل کنند. شما و تیمتان دیگر نیازی ندارید که هر روز ساعاتی را به مدیریت سطوح سهام اختصاص دهید.
 • این به شرکت‌ها کمک می‌کند با تهیه گزارش‌های دقیق در مورد عملکرد فروش، فروش محصول بر اساس کانال، مکان و موارد دیگر، سریع‌تر رشد کنند و تصمیم بگیرند که بهترین گام بعدی برای ایجاد درآمد بیشتر چیست.
 • این به شرکت ها کمک می کند تا با یک اکوسیستم برنامه گسترده و کاملاً یکپارچه فروش بیشتری داشته باشند. مدیریت موجودی خود را با کانال های فروش متعدد، حسابداری، حمل و نقل، برنامه های تکمیلی و موارد دیگر متصل کنید تا مشتریان خود را در هر کجا که هستند بفروشید.

بهینه سازی مدیریت موجودی

اگر کسب و کار شما روی یک راه حل نرم افزاری کنترل موجودی سرمایه گذاری نکرده است، وقت آن است که برای سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه ثبت نام کنید تا در هزینه های نگهداری موجودی صرفه جویی کنید. برای تمرکز بر ایجاد یک کسب و کار شگفت انگیز با مدیریت خودکار موجودی، در روز به عقب برگردید.

برنامه ریزی زنجیره تامین همچنین می تواند به درک نیازهای شما از قبل کمک کند و به شما کمک کند از بازی جلوتر بمانید.


این مقاله در ابتدا در سال 2019 منتشر شده است. با اطلاعات جدید به روز شده است.

منبع: https://learn.g2.com/ways-to-reduce-inventory-holding-costs

Advantages of overseas domestic helper.